Spotkanie z Grzegorzem Kościńskim

Spotkanie z Grzegorzem Kościńskim

Wydawnictwo M i Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką" przy Bibliotece Kraków zapraszają na spotkanie autorskie z Grzegorzem Kościńskim, autorem książki Kilka dni (premiera: listopad 2023).

Grzegorz Kościński, dziennikarz polskich i zagranicznych mediów, były korespondent w Paryżu i Brukseli – ekspert w dziedzinie problematyki francuskiej i europejskiej. Twórca programów telewizyjnych, autor wielu wywiadów, dokumentów oraz portretów filmowych znanych polskich artystów. Doktor nauk społecznych UJ, autor tekstów naukowych, wykładowca Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. W wolnych chwilach: koncertujący artysta – muzyk, którego pasją są dzieła Jana Sebastiana.

Kilka dni to współczesna powieść autobiograficzna, która jest szkicem do portretu pokolenia lat sześćdziesiątych, widzianego przez pryzmat grupy przyjaciół – studentów krakowskich uczelni. 

Autor wędruje swobodnie po „krainie wspomnień”. Wydarzenia z nieodległej przeszłości bywają także impulsem do podróży w lata dzieciństwa i studenckiej młodości. Dalekie retrospekcje przeplatane są reporterską relacją z lat spędzonych w Norwegii. Wspomnienia przyjmują formę esejów, które nie koncentrują się na doświadczeniach autora, ale rysują obraz całego pokolenia. 

Jednym z walorów „Kilku dni” jest spontaniczność objawiająca się choćby brakiem chronologii opisywanych wydarzeń. Największą zaletą tych lekkich opowieści z przeszłości jest sposób patrzenia. Wspomnienia są plastycznie żywe, doskonale wyważona jest proporcja pomiędzy obiektywizmem opisu i intymną emocją.

Loading...