Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Czytając o Sercu Pana Jezusa i Sercu Najświętszej Maryi Panny warto powracać do biblijnego rozumienia serca. Serce w rozumieniu biblijnym, to centrum osobowości i centrum podejmowania życiowych decyzji.

Znane wezwanie: Jezu cichy i serca pokornego, uczyń serca nasze według serca Twego! To nic innego jak prośba, by nasza osobowość, sposób myślenia, zachowania, postrzeganie siebie i innych ludzi, Boga Ojca i świata stały się na wzór Jezusa, na wzór Maryi.

Warto wiedzieć, że ten nieustający proces jest najbardziej skuteczny nie poprzez nasze staranie, ale poprzez przebywanie w obecności Jezusa i Maryi. Proste przysłowie, z kim przestajesz takim się stajesz, ma tu bardzo skuteczne zastosowanie. Bardzo owocną formą przebywania z Jezusem jest modlitwa adoracyjna.

Nabożeństwo czerwcowe jest odprawiane w Kościele od XIX wieku i wiąże się ściśle z postacią św. Małgorzaty Marii Alacoque, która była inicjatorką i propagatorką kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Doświadczyła objawień, w których to sam Jezus wezwał ją do upowszechnienia nabożeństwa ku czci swojego Serca.

Nabożeństwa odbywają się codziennie przez cały czerwiec i składają się z Litanii do Serca Jezusowego oraz Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu, które są odmawiane w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu. Całość jest uzupełniona dobranymi tematycznie pieśniami liturgicznymi.

Każdego roku w czerwcu polskie świątynie rozbrzmiewają śpiewem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Co jednak znaczą wezwania tej modlitwy? Jaka jest ich historia? Jakie źródła? Jak się modlić, by ich treść przenikała do głębi naszych serc i przemieniała je na wzór Serca Jezusowego? Na te pytania i wiele innych. Odpowiedź znajdziemy np. w książce

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jest to praktyczny przewodnik dla wszystkich tych, którzy pragną lepiej zrozumieć moc ukrytą w wezwaniach litanii oraz poznać Boże Serce nieustannie czekające na nas, pełne miłości i miłosierdzia. Na końcu książki autorka przygotowała rozważania różańcowe, dzięki którym wraz z Maryją możemy adorować Serce Jezusa.

Loading...