• Wyprzedaż!
  • -75,92%
Religie współczesnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu.  Cz. 1 - Złożony obraz zjawiska religii
  • Religie współczesnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu.  Cz. 1 - Złożony obraz zjawiska religii

Religie współczesnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Cz. 1 - Złożony obraz zjawiska religii

ks.Krzysztof Koœcielniak

24,90 zł
6,00 zł Zniżka 75,92%
Brutto

Książka jest naukową syntezą współczesnych religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Za pomocą charakterystycznych obrazów, znaków, metafor, mitów i rytuałów, ukazuje całościową wizję religii Azji.

Ilość

Publikacja zapowiada się jako poważny wstęp do prezentacji syntezy współczesnych religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Ukazuje bogactwo fenomenu religii w świetle najnowszych badań i naukowych ustaleń. Pragnąc odpowiedzieć na pytanie: czym jest religia, Kościelniak uwzględnia interpretacje najbardziej typowych form ekspresji poszczególnych systemów religijnych i prezentuje wnioski z analiz tradycji poszczególnych systemów religijnych, takich jak obrazy, znaki, metafory, mity i rytuały.

Oparcie się na najnowszych osiągnięciach interpretacyjnych zmierza do przełożenia bogatego przedmiotu wierzeń na integralną wizję religii jako takiej. Autor stara się dogłębnie uchwycić strukturę zjawiska religijnego, przywiązując dużą wagę do wysiłku interpretacyjnego i kreatywnej hermeneutyki oraz odróżniania pierwotnego znaczenia poszczególnych fenomenów religijnych od ich późniejszych interpretacji. W rezultacie ks. Kościelniak – wychodząc od zagadnienia religii jako pojęcia abstrakcyjnego – sytuuje swe uogólniające wnioski na badaniu konkretnych religii.

Krakowski Profesor słusznie opiera się na podstawowym założeniu metodologicznym w religioznawstwie, iż „nie istnieje religia jako taka, lecz występują konkretne jedynie religie”. W ten sposób nie dopuścił do uproszczenia perspektywy fenomenu religii, ani też nie zredukował go tylko do chrześcijańskiej wizji religii jako osobowej relacji człowieka z osobowym, transcendentnym Bogiem.

Praca ks. Kościelniaka dotycząca najprzeróżniejszych wymiarów religii wnosi wiele świeżości i nowych ujęć. Wydaje się być wolna tak od pokusy europejskiego redukcjonizmu racjonalności, jak i nieuporządkowanego pluralistycznego spirytualizmu Orientu. Stąd jak najbardziej zasadne jawi się opublikowanie recenzowanego dzieła, będącego odpowiedzialną próbą nowego ujęcia zjawiska religii. Religii, która stanowi przecież jedną z najbardziej intrygujących form ludzkiego zachowania i jest niezwykle złożoną rzeczywistością, dotyczącą różnorodnych aspektów, tak transcendentnych, jak i antropologicznych, socjologicznych, aksjologicznych, kulturowych. Dlatego należy wyrazić zadowolenie, iż polski świat religiologii zostanie wzbogacony tą cenną książką.
o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski

M1200

Opis

ISBN:
978-83-7595-870-6
Okładka:
Oprawa miękka
Wymiary:
140 x 202 mm
Ilość stron:
150

Specyficzne kody

Zobacz także

16 innych produktów w tej samej kategorii:

Komentarze

Napisz swoją opinię

Religie współczesnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Cz. 1 - Złożony obraz zjawiska religii

Książka jest naukową syntezą współczesnych religii Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Za pomocą charakterystycznych obrazów, znaków, metafor, mitów i rytuałów, ukazuje całościową wizję religii Azji.

Napisz swoją opinię