• -30%
Przekleństwo imperium. Źródła rosyjskiego zachowania

Przekleństwo imperium. Źródła rosyjskiego zachowania

Paweł Rojek
  • Okładka: miękka
  • Wymiary: 140 x 202 mm
  • Ilość stron: 120
  • ISBN: 978-93-7595-912-3


Dokąd zmierza Rosja? Jakie jest jej prawdziwe oblicze? Czy to, co obserwujemy, niesie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa? Sięgając do wielu źródeł, rosyjskich i zachodnich, autor w fascynujący sposób rysuje obraz dzisiejszej Rosji, tego, co myślą zarówno władze, jak i zwykli obywatele.


13,93 zł 19,90 zł

Najniższa cena produktu 13,93 zł z dnia 23.09.2023

Darmowa wysyłka od 89,00 zł


W obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie, trudno nie zadawać sobie takich pytań. Dr Paweł Rojek, filozof, znawca myśli rosyjskiej, publicysta kwartalnika Pressje, stara się z nimi zmierzyć. Rojka interesuje, jako filozofa, pojęcie rosyjskiej duszy i wpływ na nią prawosławia. W jaki sposób dzisiejsze zachowanie Rosji kształtuje historia, a w jaki pragmatyczna, obliczona na ekonomiczne i polityczne zyski współczesność. Autor zadaje pytanie, czy Rosja jest neoimperium, postimperium, Trzecim Rzymem, a może jeszcze czymś innym. Czy to, co widzimy, jest próbą odbudowania wielkiego imperium, a może – o czym mówią coraz głośniej wybitni komentatorzy – jego upadkiem…


POLECAMY wywiad z autorem Pawłem Rojkiem na www.jagiellonski24.pl - Przekleństwo rosyjskiego imperializmu


Książka Pawła Rojka prowadzi mało uczęszczanymi szlakami po mapie duszy (jak to określa sam Autor) rosyjskiego imperium. Pozwala dzięki temu zobaczyć problem dzisiejszej ekspansji Rosji Putina z nowej, fascynującej perspektywy. Warto pójść tymi szlakami w głąb tajemnicy.
prof. Andrzej Nowak, Uniwersytet Jagielloński


Grzechem wielu polskich obserwatorów polityki rosyjskiej jest myślenie życzeniowe. W konsekwencji operują oni fałszywymi schematami: na przykład przeciwstawiają autorytarnej władzy liberalną opozycję lub przedstawiają podstawowy spór o rosyjską tożsamość jako dyskusję słowianofilów z zapadnikami. Paweł Rojek wskazuje prawdziwe linie podziałów, chociażby udowadnia, że w Rosji dążenia imperialne są czymś zupełnie odmiennym niż tendencje nacjonalistyczne, a nawet się z nimi kłócą.

Filip Memches,"Rzeczpospolita"


To wyjątkowa i potrzebna książka. W ciekawy, przystępny sposób Paweł Rojek przedstawia główne wątki debaty na temat współczesnej Rosji. Czy Rosja Putina jest upadającym imperium, czy też jest agresywnym neoimperialnym projektem? A może jest tylko rewizjonistycznym państwem narodowym pozbawionym głębszej idei.

prof. Marek Cichocki, współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie i redaktor naczelny pisma „Nowa Europa”.


Dyskusja o książce w TV Republika:

https://www.youtube.com/watch?v=rZN2Xx7e5wY



PRZEKLEŃSTWO IMPERIUM zdobyło wyróżnienie w kategorii ,,Najlepsza książka" przyznawane przez Polskie Towarzystwo Geopolityczne.

M1220

Opis

Okładka
miękka
Wymiary
140 x 202 mm
Ilość stron
120
ISBN
978-93-7595-912-3
Loading...