EBOOK Ślady krwi

EBOOK Ślady krwi

  • ISBN: 978-83-7595-561-3
  • Ilość stron: 440
  • Rok wydania: 2013
  • Wydawca: Wydawnictwo M


Czytelnicy, którzy poszukują w literaturze poważnej próby zmierzenia się z polskością na serio, a dla których styl, piękno języka i ciągłość kultury nie są obojętne, na pewno się nie zawiodą.

Jan Polkowski, laureat pierwszej edycji nagrody IDENTITAS za Ślady krwi.


19,90 zł

Najniższa cena produktu 19,90 zł z dnia 23.03.2023

Darmowa wysyłka od 89,00 zł


Z radością informujemy, że laureatem pierwszej edycji Nagrody Identitas został Jan Polkowski, autor Śladów krwi za próbę stworzenia wielkiej panoramy skomplikowanych polskich losów, pytanie o nasze splątane korzenie, a przy tym pokaz maestrii w operowaniu językiem polskim.Przewodniczący Jury Nagrody części literackiej – Paweł Lisicki tak uzasadnił ten wybór:

,,Kapituła nagrody Identitas zdecydowała się nagrodzić książkę Ślady krwi Jana Polkowskiego. To dzieło wybitne, w oryginalny i w głęboki zarazem sposób pokazujące losy całego pokolenia Polaków. Jednocześnie jest to piękna przypowieść o poszukiwaniu tożsamości przez jednego człowieka, głównego bohatera książki, który pragnąc odnaleźć siebie i zrozumieć kim jest, musi zmierzyć się ze swoją przeszłością oraz przeszłością swojej rodziny i narodu. 

Książkę Polkowskiego wyróżnia też niezwykły język, czysty, nasycony metaforami, mocny, prawdziwie poetycki. To proza najwyższych lotów".

Ślady krwi to niemal sensacyjnie rozwijająca się opowieść o czterech kolejnych pokoleniach rodziny, której koleje poznajemy podczas odzyskiwania i odkłamywania pamięci przez głównego bohatera. Powieść nie została napisana dla prostego pokrzepieniu serc. Ale chociaż odkryta prawda boli jeszcze mocniej daje w zamian szansę na jednostkowe i wspólnotowe ocalenie. 

Napisana z rozmachem powieść Jana Polkowskiego to niezwykła próba rozmowy z Polakami o ich współczesnej kondycji za pomocą sięgnięcia po ważne składniki narodowej tożsamości – zmagania z niemieckim i rosyjskim totalitaryzmem, doświadczenie absurdalnej rzeczywistości PRL, walka o niepodległość, dramat kolaboracji, pamięć Kresów, dylematy wiary w Boga, ale i bogata tradycja kulturowa – jak choćby opisy Wołynia odsyłające do Pana Tadeusza – to wszystko składa się na wielką, polifonicznie opowiedzianą przygodę polskiego losu. Mimo pesymizmu i wiernego obcowania z polską klęską autor daleki jest od stereotypowego rozmiłowywania się w martyrologii. Pozostaje ironicznym i niezależnym obserwatorem. W tym leży siła Śladów krwi.

Czytelnicy, którzy poszukują w literaturze poważnej próby zmierzenia się z polskością na serio, a dla  których styl, piękno języka i ciągłość kultury nie są obojętne, na pewno się nie zawiodą!
Jan%20Polkowski.jpg Jan Polkowski (ur. w 1953 roku) syn Barbary Zbrojkiewicz i Zdzisława, żołnierza AK, wywiezionego po powstaniu wileńskim w 1944 roku do sowieckiego łagru.

Wraz z  żoną Anną mieszka w Krakowie. Ojciec dwóch synów i dwóch córek.
Pisarz, wydawca i redaktor, ekspert w dziedzinie mediów i komunikacji społecznej.

Laureat nagrody imienia Kościelskich (1983) i Andrzeja Kijowskiego (2010) za twórczość poetycką, Identitas za powieść Ślady krwi. Tłumaczony na język niemiecki, angielski, francuski,
 włoski, czeski, rosyjski, hindi, portugalski, hiszpański.
Za działalność w antykomunistycznej opozycji internowany 13 grudnia 1981 roku, w roku 2008 z tej samej przyczyny odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta.
E1031

Opis

ISBN
978-83-7595-561-3
Ilość stron
440
Rok wydania
2013
Wydawca
Wydawnictwo M
Dodaj opinię dla tego produktu
Loading...