- -5,00 zł
Niech te święta nie będą magiczne
- Okładka: miękka
- Wymiary: 140 x 202 mm
- Ilość stron: 392
- Waga: 0,41 kg
- Rok wydania: 2021
- Wydawca: Wydawnictwo M; al. Słowackiego 1/6; 31-159 Kraków; +4812 521 721 721; bok@wydawnictwom.pl
- ISBN: 978-83-8043-769-2
• Świętowanie – tradycja i rutyna
• Rytuały – są potrzebne, ale nie przesadnie
• Nadmierne przywiązanie do schematów
• Dwanaście świąt świeckich i kościelnych – co jest ich istotą
• Jak przeżywać święta głęboko, a nie według rytuałów
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 19,95 zł +14,95 zł
Najniższa cena produktu 34,90 zł z dnia 13.01.2025
Rutyna, która wkrada się w nasze świętowanie
Rutyna wkrada się nie tylko do naszej codzienności, ale również do tych chwil, które powinny być wyjątkowe – do naszego świętowania. Te same czynności, przygotowania, rytuały… Są ważne, bo budują ciągłość między pokoleniami, dają poczucie bezpieczeństwa, stałości. Ale usypiają też naszą wrażliwość na to co niezwykłe, nieprzewidywalne, cudowne – a przecież właśnie takie wydarzenia świętujemy podczas tych uroczystości.
Święta prawdziwe, a nie magiczne
„Niech te święta nie będą magiczne…” to życzenia, które mają związek nie tylko z komercjalizacją świąt (o której napisano już wiele), ale też z naszym nadmiernym przywiązaniem do rytuałów, obrzędów, zwyczajów… Gdzieś głęboko wpisane jest w nas przekonanie, że bez dopełnienia takich czy innych czynności, święta będą nieważne. Dotyczy to nie tylko świąt Bożego Narodzenia, ale – jak przekonuje Autorka – większości świąt obchodzonych w Polsce, zarówno tych o charakterze religijnym, jak i narodowym.
Dwanaście świąt świeckich i kościelnych – co jest ich istotą
Autorka wybrała dwanaście świąt obchodzonych w Polsce i oddziela kolejne warstwy kulturowe, obyczajowe, społeczne, historyczne, które się przez wieki nakładały. Wszystko po to, by dotrzeć do ich esencji; pokazać, co jest w nich istotą, a co tylko nadbudową i dać nam szansę na przeżywanie ich głębiej niż kiedykolwiek.
Fragment:
Święta po polsku – zguba czy ocalenie? Taki mógłby być alternatywny tytuł tej publikacji. Z jednej bowiem strony, w okresie zaborów, okupacji, czy PRL święta i związane z nimi rytuały rodzinne, ludowe i religijne jednoczyły ludzi, wprowadzały pewną cykliczność, uporządkowanie, które pozwalały życiu gnać z nadzieją do przodu. Z drugiej zaś nastąpiła, zwłaszcza w sferze sacrum, pewna infantylizacja, sprowadzenie wiary do rytuałów powtarzanych niemal bez refleksji, nie popartych wiedzą i zrozumieniem. Przeżycia duchowe, które mogłyby ożywiać wnętrze człowieka i nadawać mu siłę, za sprawą swoistego przaśnego „zludowienia” liturgii, spłaszczyły chrześcijaństwo w naszym kraju. Użytkowość i użyteczność wyparły głębię oraz bogactwo dobra i mądrości, które wypływają z przekazu ewangelicznego.
(…)
…jesteśmy obecnie świadkami pewnego przełomu kulturowego i religijnego, który zapisuje się właśnie na kartach historii. Święta polskie, czy też świętowanie po polsku, które wraz ze swoimi celebracjami zmienia się niemal na naszych oczach są tego dowodem. A to, czy kolejne pokolenia , czerpiąc świadomie z korzeni i historii poszczególnych uroczystości zbudują coś wartościowego, czy też wypierając lub spychając w zapomnienie określone obrzędy, zwyczaje i rytuały wykreują nowe święta i formy godnego czczenia tego, co według nich warto ocalić od zapomnienia, zaważy na rozwoju i dalszym kształtowaniu kultury i religijności ludności zamieszkującej polskie ziemie.
Przeczytaj fragment o szopkach bożonardzeniowych na naszym blogu.
Opis
- Okładka
- miękka
- Wymiary
- 140 x 202 mm
- Ilość stron
- 392
- Waga
- 0,41 kg
- Rok wydania
- 2021
- Wydawca
- Wydawnictwo M; al. Słowackiego 1/6; 31-159 Kraków; +4812 521 721 721; bok@wydawnictwom.pl
- ISBN
- 978-83-8043-769-2
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: