- -120,00 zł

pod redakcją ks. dr Michała Sołomieniuka
Najniższa cena produktu 349,00 zł z dnia 05.02.2023
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni
FENIKS 2017 w kategorii edytorskiej!
Bogato ilustrowane, dwujęzyczne dzieło stanowiące przewodnik po historii kultury polskiej.
Liczący 800 stron zabytek sztuki piśmienniczej, przeszedł gruntowną renowację, dzięki czemu powstała oryginalna kopia całego kodeksu.
Zawiera transkrypcję oryginalnego tekstu w języku łacińskim i polskim.
Pozycja godna polecenia miłośnikom kultury chrześcijańskiej.
Złoty Kodeks Gnieźnieński to unikalny zabytek sztuki piśmienniczej średniowiecznej Europy, który przeszedł gruntowną renowację w 2012 roku, ale swoim blaskiem może olśniewać niewielu. Nigdy dotąd nie udało się wykonać odpowiedniej jakości kopii całego kodeksu, co skutecznie uniemożliwiało jego szeroką promocję.
Wydawnictwo M wspólnie z Archidiecezją Gnieźnieńską, wpisując się w działania podjęte przez UNESCO, przyczyniło się do zmiany tego faktu przez szersze udostępnienie tego dzieła o niezaprzeczalnej wartości historycznej. Rozwój technologii w ostatnich latach umożliwił wykonanie zdjęć odpowiedniej jakości, a badania przeprowadzone w trakcie konserwacji, pozwalają na opracowanie takiej technologii wykonania faksymile (dokładna reprodukcja dokumentu, rysunku lub podpisu), która uwzględni w maksymalnym stopniu wszystkie szczegóły oryginału. Efektem wspomnianych wyżej badań jest również prezentowany tutaj Album Złoty Kodeks Gnieźnieński. Zawiera on rezultaty pracy badaczy z wielu dziedzin nauki, które zostały przedstawione w niezwykle ciekawy sposób. Kodeks Gnieźnieński został poddany szczegółowej analizie historyków i historyków sztuki zwracających szczególną uwagę między innymi na wartość symboliczną złota w kulturze chrześcijańskiej, rozwój piśmiennictwa, iluminacje dzieła w perspektywie późnoottońskiej tradycji obrazkowej, a także studium nad jego unikalną oprawą. Co więcej, redakcję naukową objął specjalista od tematu ks. dr Michał Sołomieniuk czuwając nad merytoryczną poprawnością pracy.
To bogato ilustrowane, ośmiusetstronicowe, dwujęzyczne dzieło stanowi znakomity przewodnik po historii i treści tego wyjątkowego skarbu kultury polskiej. Warto nadmienić, iż zawiera ono transkrypcję tekstu oryginalnego w języku łacińskim i polskim. Niewątpliwie wzbogaci ono bibliotekę każdego miłośnika literatury i kultury chrześcijańskiej.