- Wyprzedaż!
- -61,24%

Jacek Kubiena, Ireneusz Płuska
Album poświęcony perle polskiego renesansu na Wawelskim Wzgórzu – Kaplicy Zygmuntowskiej. Po tym niezwykłym miejscu oprowadza nas prof. Ireneusz Płuska, który opracował i nadzorował konserwację kaplicy przy pomocy najnowszych metod.
W albumie możemy przyglądnąć się najbardziej znanym zabytkom Kaplicy, zachwycić się jej detalami oraz zajrzeć tam, gdzie na co dzień zwiedzający nie mają wstępu.
Album w polsko – angielskiej wersji językowej.
Kaplica Zygmuntowska, określona przed prawie stu laty przez niemieckiego historyka sztuki Augusta Essenweina „perłą renesansu z tej strony Alp”, jest bez wątpienia jednym z najdoskonalszych dzieł renesansowej architektury oraz rzeźby, nie tylko w Polsce, ale i w całej środkowej Europie. W istocie kaplica jest najpiękniejszą budowlą w stylu włoskiego odrodzenia poza Italią i zachwyca nawet włoskich znawców sztuki. Wartość zabytkową ma tym większą, że zachowała swój wygląd pierwotny, bez większych późniejszych przekształceń stylistycznych.
Twórca kaplicy, wybitny architekt i rzeźbiarz z Florencji Bartolomeo Berrecci zatrudnił do jej budowy aż 30 kamieniarzy. W trakcie budowy współpracował z innymi sławnymi rzeźbiarzami: Giovannim Cinim oraz Janem Marią Padovano. Budowla wzniesiona na planie kwadratu symbolizuje łączność między wszechświatem, Stwórcą i naturą. Góra kaplicy nakryta kopułą na podobieństwo nieba z charakterystyczną latarnią ugwieżdżoną rozetami symbolizuje nieśmiertelność. Część dolna mieszcząca ołtarz i nagrobki króla Zygmunta Starego, Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki symbolizuje sferę ziemską. Całą kaplicę Zygmuntowską pokrywa wspaniała, rzeźbiona w piaskowcu dekoracja, nawiązująca do motywów antycznych.
Inspiracją do przygotowania tego albumu było przede wszystkim pozyskanie bogatego materiału archiwalnego, związanego z kompleksową konserwacją kaplicy, przeprowadzoną w latach 2002–2004 przez artystów konserwatorów skupionych w Międzyuczelnianym Instytucie Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Warszawa – Kraków. Autorem zdjęć jest Jacek Kubiena, wielokrotnie nagradzany fotograf i dokumentalista, od kilkudziesięciu lat związany z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Autorem zdjęć jest Jacek Kubiena, wielokrotnie nagradzany fotograf i dokumentalista, od kilkudziesięciu lat związany z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.