Pokora jako brama do Boga – refleksja nad myślą ks. Dolindo Ruotolo

Pokora jako brama do Boga – refleksja nad myślą ks. Dolindo Ruotolo

Pokora. Słowo, które w dzisiejszym świecie brzmi niemal obco. Żyjemy w epoce samorealizacji, autopromocji i nieustannego dążenia do doskonałości, której miarą są sukcesy widziane przez innych. Tymczasem ks. Dolindo Ruotolo, mistyk i asceta, wskazuje nam inną drogę – cichą, pokorną i pełną duchowej głębi. Jego książka „Pokora serca” to zaproszenie do przełamania ludzkiego egoizmu i wejścia na ścieżkę całkowitego zawierzenia Bogu.

Pokora – zapomniana wartość

Ks. Dolindo nie definiuje pokory jako biernego uniżenia się czy fałszywego umniejszania własnej wartości. Wręcz przeciwnie, pokora w jego ujęciu jest duchową przejrzystością – stanem, w którym człowiek przestaje być centrum własnego wszechświata i pozwala, by to Bóg wypełnił jego życie. Jest to akt całkowitej ufności wobec Stwórcy, świadomość własnej małości i jednoczesne doświadczenie wielkiej miłości Bożej, która tę małość podnosi i przemienia.

Jezus – wzór pokory

Książka ks. Dolindo jest w istocie wielką medytacją nad życiem Jezusa Chrystusa, który swoim wcieleniem, męką i śmiercią pokazał, że największa siła leży w całkowitym oddaniu się woli Ojca. Autor prowadzi nas przez sceny ewangeliczne, ukazując, jak bardzo Chrystus uniżył samego siebie, by podnieść ludzkość. To Jego pokora przyniosła światu zbawienie – stał się mały, by objawić wielkość miłości Boga.

Pokora a wolność

W świecie, który stawia na samodzielność i niezależność, pokora często bywa mylona z rezygnacją z własnej godności. Tymczasem ks. Dolindo uczy, że to właśnie pokora daje prawdziwą wolność – wolność od fałszywego obrazu siebie, od ciężaru udowadniania swojej wartości, od lęku przed porażką. Pokora to zaproszenie do życia w prawdzie – takiej, w której człowiek nie musi budować iluzji własnej doskonałości, ale przyjmuje siebie jako dziecko Boże, kochane i prowadzone.

Pokora jako codzienna praktyka

Nie jest to jednak łatwa droga. Wymaga nieustannej pracy nad sobą, wyrzeczenia się pychy i świadomego przyjmowania własnych ograniczeń. Ks. Dolindo podkreśla, że pokora nie jest czymś jednorazowym, ale nieustannym wysiłkiem – decyzją, by w każdej chwili zwracać się ku Bogu, a nie ku sobie. To właśnie w pokornym przyjęciu swoich słabości otwiera się przestrzeń dla łaski.

"Jezu, Ty się tym zajmij" – duchowe zawierzenie

Jednym z najpiękniejszych przesłań księdza Dolindo jest jego modlitwa zawierzenia: Jezu, Ty się tym zajmij. Jest to esencja pokory – wyrażenie całkowitej ufności wobec Boga, oddanie Mu kontroli nad własnym życiem. To nie rezygnacja, ale akt największej odwagi – zgoda na to, by Bóg działał tak, jak On chce, a nie tak, jak my sobie wyobrażamy.

Książka Pokora serca” to nie tylko teologiczne rozważania, ale przede wszystkim głęboko osobiste świadectwo duchowej drogi człowieka, który w swoim cierpieniu i modlitwie odkrył największą tajemnicę – że pokora jest bramą do Boga. W świecie pełnym hałasu i walki o uznanie, słowa ks. Dolindo brzmią jak cicha, ale niezwykle mocna zachęta do życia w prawdzie, w prostocie i w ufności. Czy jesteśmy gotowi, by wejść na tę drogę? Może warto przestać walczyć, a zacząć ufać? Może zamiast budować swoją wielkość, lepiej pozwolić, by Bóg w nas działał? Odpowiedź na te pytania każdy musi znaleźć sam, ale jedno jest pewne – pokora nie jest słabością.

Loading...